Przeprowadzka do innego kraju zawsze oznacza ogrom rzeczy do załatwienia.
Oto 5 spraw, które należy wziąć pod uwagę przed wyjazdem do Belgii. Kieruj się naszą listą, a będziesz przygotowany na każde wyzwanie!
Przeprowadzka do innego kraju zawsze oznacza ogrom rzeczy do załatwienia.
Oto 5 spraw, które należy wziąć pod uwagę przed wyjazdem do Belgii. Kieruj się naszą listą, a będziesz przygotowany na każde wyzwanie!
Rejestracja w ratuszu
Każdy obcokrajowiec pragnący zostać w Belgii na dłużej niż 3 miesiące musi w ciągu 8 dni od przyjazdu zarejestrować się w ratuszu miejscowości, w której będzie mieszkać. Do rejestracji wymagany jest oficjalny adres i ważny dokument potwierdzający tożsamość.
Co się stanie, jeśli się nie zarejestruję w ratuszu?
Jeśli się nie zarejestrujesz, nie otrzymasz belgijskiego odpowiednika numeru NIP (w Belgii nazywanego TIN lub NN), w wyniku czego może grozić Ci utrata prawa do rozmaitych świadczeń (grupowe zwolnienia, wypłata za złe warunki pogodowe, itd.). Możliwe jest również nałożenie kar administracyjnych (+/- 150 EUR, zależnie od regionu).
Fundusz ubezpieczenia zdrowotnego
W Belgii obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym zarządza fundusz ubezpieczenia zdrowotnego, często nazywany „towarzystwem kas chorych”. Członkostwo w tym funduszu (lub „instytucji ubezpieczeniowej”) jest obowiązkowe dla:
• Wszystkich osób, które rozpoczynają pracę
• Wszystkich osób, które się uczą i mają 25 lat
• Wszystkich osób, które otrzymują zasiłek dla bezrobotnych
Ubezpieczenie zwraca część kosztów medycznych uznawanych przez RIZIV (Krajowy Zakład Ubezpieczenia na Wypadek Choroby i Inwalidztwa). Zakład wypłaca również zasiłki w przypadku niezdolności do pracy. W Belgii każdy rezydent może zgłosić się do wybranej lokalnej kasy chorych. Jednym z naszych partnerów jest Partena – chętnie pomożemy Ci z procedurami, możesz także zdecydować się na jakąkolwiek inną kasę chorych własnego wyboru. W kasie Partena ceny wahają się od 100 do 140 EUR rocznie.
Co się stanie, jeśli nie zarejestruję się w kasie chorych?
Jeśli się nie zarejestrujesz, będziesz musiał pokrywać pełne koszty związane z wizytami lekarskimi, leczeniem, lekami, hospitalizacją i każdą inną usługą belgijskiej służby zdrowia. Nie będziesz mieć także prawa do otrzymania wypłaty chorobowego, tymczasowych płatności w razie wypadku w pracy, dodatku z okazji narodzin dziecka, itd.
Jakie korzyści wiążą się z rejestracją w kasie?
Kasa chorych pokrywa znaczną część kosztów wizyt lekarskich, niektórych leków, część kosztów w razie wypadku, hospitalizacji, część Twojej wypłaty w razie choroby, itd.
Czy kasa zwraca wszystkie poniesione koszty?
Nie, w razie hospitalizacji rejestracja w kasie chorych może nie wystarczyć. Zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, jeśli zawiera ono pakiet hospitalizacyjny. Twój konsultant w Accent może przekazać Ci więcej informacji na temat tego typu ubezpieczenia.
W razie wypadku w pracy Twoje ubezpieczenie osobiste nie jest brane pod uwagę, natomiast ubezpieczenie od wypadku pokrywa wszystkie koszty leczenia.
Prawo najmu w Belgii
Wynajmując w Belgii dom lub mieszkanie musisz wiedzieć o paru rzeczach:
• Konieczne jest spisanie umowy między najemcą a właścicielem lokalu, którą obie strony muszą podisać przed wprowadzeniem się najemcy.
• Zgodnie z belgijskim prawem konieczne jest uiszczenie kaucji, wynoszącej równowartość 3 miesięcy czynszu.
• Najemca ponosi pełną odpowiedzialność za regularne i terminowe opłacanie czynszu.
• Do jego obowiązków należy także opłacanie wszystkich rachunków za media, takie jak: prąd, gaz, woda, internet oraz za ubezpieczenie przeciwpożarowe.
• Do obowiązków najemcy należy utrzymanie wynajętego lokalu w należytych warunkach. Wszystkie koszty za naprawę poczynionych szkód pokrywa najemca.
• Najemca może swobodnie dzielić dom z innymi osobami, o ile właściciel lokalu został o tym poinformowany, a dom ma odpowiedni metraż, by pomieścić daną ilość lokatorów. Istnieją surowe przepisy regulujące ilość osób mogących mieszkać w danej nieruchomości.
• Najemca ma obowiązek powiadomić właściciela lokalu z wyprzedzeniem o planowanej wyprowadzce. Zazwyczaj jest to na trzy miesiące przed terminem zakończenia umowy najmu.
Zwrot podatku
Gdy podpiszesz w Belgii umowę o pracę, również tutaj będą odprowadzane Twoje podatki. Pewna kwota będzie potrącana z Twojej tygodniowej/miesięcznej wypłaty, a w maju/czerwcu otrzymasz od belgijskiego urzędu skarbowego zaproszenie do złożenia zeznania podatkowego za poprzedni rok.
Deklarację można złożyć na kilka sposobów:
• W wersji papierowej: w tym przypadku czas na złożenie formularza masz do końca czerwca.
W większości miast istnieje specjalne biuro, którego pracownicy pomagają bezpłatnie w wypełnieniu formularza. Adres i program znajdziesz w kopercie wraz z zaproszeniem.
• Przez internet (Tax-on-Web): w tym przypadku czas na złożenie formularza online masz do połowy lipca. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://finances.belgium.be/fr/E-services/Tax-on-web
• Jako że wypełnianie zeznań podatkowych nie zawsze jest takie proste, w niektórych miastach możesz poprosić o pomoc specjalistę. Agencja Accent może Ci pomóc w znalezieniu księgowego; ceny za usługi wahają się od 50do 200 EUR. Warto wydać te pieniądze, by mieć pewność, że podatek został właściwie rozliczony.
Twoje życie w Belgii
Jeśli zdecydujesz się na budowanie swojej przyszłości w Belgii, serdecznie zapraszamy na kurs integracyjny. Jego program obejmuje:
• Kurs językowy
• Kurs o życiu w Belgii, na którym otrzymasz informacje na temat rynku pracy, systemu szkolnictwa, życia, swoich praw i obowiązków oraz wielu innych kwestii.
• Pomoc w znalezieniu szkoły dla Twoich dzieci
• Informacje o sporcie, kulturze i rekreacji