Co warto wiedzieć o systemie urlopowym w Belgii!

07-12-2023
Things to know about holiday system in Belgium!

Wynagrodzenie za urlop

Tymczasowe:

W przypadku osób pracujących na podstawie umowy tymczasowej, wynagrodzenie urlopowe może być wypłacane co tydzień (Pracownicy umysłowi) lub raz w roku (Pracownicy fizyczni), w zależności od sektora, w którym pracujesz.


Pracownicy fizyczni:

Pracownicy fizyczni zazwyczaj otrzymują wynagrodzenie urlopowe w wysokości 15,38% ich rocznych zarobków brutto z poprzedniego roku kalendarzowego. Pieniądze urlopowe dla pracowników fizycznych są zazwyczaj wypłacane w maju lub czerwcu.

Pracownicy umysłowi:

Z drugiej strony, pracownicy umysłowi otrzymują swoje wynagrodzenie urlopowe w inny sposób. Zamiast stałego procentu rocznego wynagrodzenia, pracownicy umysłowi otrzymują pełne normalne wynagrodzenie podczas corocznego urlopu i dodatkową kwotę w miesiącach letnich.

Jak sprawdzić swoje dni urlopowe?

Świadomość swoich dni urlopowych jest bardzo ważna! W ten sposób wiesz, ile dni Ci pozostało i możesz zaplanować, kiedy chcesz je wykorzystać. Zawsze możesz poprosić o zaświadczenie urlopowe za pośrednictwem RJV lub ONVA. Jest to również możliwe tylko wtedy, gdy pracowałeś już w Belgii w ciągu ostatniego roku.

https://www.rjv.be/nl/arbeiders/vakantieduur  lub https://www.onva.be/fr 

Wakacje dla młodych

Jeśli dopiero zaczynasz pracę i nie masz jeszcze  urlopu, nie stresuj się! Właśnie po to są wakacje dla młodych, możesz wziąć urlop, a RVA/ONEM wypłaci Ci 65% Twojego wynagrodzenia. Istnieją jednak pewne warunki, które należy spełnić. Więcej interesujących informacji można znaleźć tutaj: https://www.rva.be/burgers/verlof/hebt-u-recht-op-de-jeugdvakantie