Fundusz ubezpieczeń zdrowotnych

12-01-2021
Health insurance

Każdy kto pracuje w Belgii na belgijskim kontrakcie jest ubezpieczony od wypadków z czasie pracy (oraz drodze z i do pracy) przez swojego pracodawcę. W razie wypadku w pracy wszytskie koszta pokrywa więc pracodawca/firma ubezpieczeniowa pracodawcy.


Co jednak, jeśli rozchorujemy się w weekend albo złapie nas grypa i musimy iść do lekarza? Jak to wtedy wygląda w kwestii zwrotu kosztów? Kilka podstawowych informacji odnośnie ubezpieczenia zdrowotnego znajdziesz poniżej.

Fundusz ubezpieczeń zdrowotnych.

W Belgii obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym zarządza fundusz ubezpieczeń zdrowotnych, zwany powszechnie „kasą chorych”. Wszystkie osoby pracujące w Belgii mają obowiązek zarejestrować się w kasie chorych (tzw. mutualiteit). Ubezpieczenie to pokrywa część kosztów leczenia uznanych przez Krajowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych (RIZIV). Wypłaca on również świadczenia z tytułu niezdolności do pracy. W Belgii każdy mieszkaniec może zarejestrować się w jednym z uznanych funduszy ubezpieczeń zdrowotnych. Belgijskie ubezpieczenie zdrowotne kosztuje około 10 euro miesięcznie. Kwota ta może się nieznacznie różnić w zależności od wybranej firmy ubezpieczeniowej.

A jeśli nie zarejestruję się w funduszu ubezpieczeń zdrowotnych?

Jeśli się nie zarejestrujesz, będziesz musiał pokryć wszystkie koszty związane z zabiegami medycznymi, leczeniem, lekami, pobytem w szpitalu lub innymi usługami zdrowotnymi w Belgii. Nie będziesz mieć również prawa do wynagrodzenia w przypadku dłuższej choroby, dodatku z tytułu narodzin dziecka itp.

Jakie korzyści mi przysługują, jeśli się zarejestruję?

Fundusz ubezpieczeń zdrowotnych pokrywa bardzo dużą część kosztów wizyt lekarskich, niektórych leków, część kosztów w razie wypadku, część wynagrodzenia w przypadku choroby itp.

Czy wszystkie koszty leczenia będą zwracane w przypadku podstawowego pakietu ubezpieczenia?

Nie, w przypadku pobytu w szpitalu, świadczenia z funduszu ubezpieczeń zdrowotnych mogą nie być wystarczające. Zdecydowanie zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia szpitalnego – jest to pakiet obejmujący hospitalizację oraz koszty w tym związane.

Również koszty leczenia stomatologicznego oraz ortodontycznego nie są w pełni zwracane przez podstawowy pakiet ubezpieczenia, zależnie od tego jak bardzo skomplikowane jest leczenie. Od tego są pakiety takie jak „Dentalia”. Zakres usług za który są zwracane koszta oraz szczegóły poszczególnych pakietów ubezpieczeniowych różnią się w zależności od ubezpieczyciela.

Pracujesz przez Accent i chciałbyś uzyskać więcej informacji lub pomoc w zapisaniu się do kasy chorych? Skontaktuj się ze swoim konsultantem!

Jeśli nie pracujesz przez Accent to możesz skontaktować się bezpośrednio z którąś z firm ubezpieczeniowych takich jak na przykład: Partena, Christelijke mutualiteit (CM), Bond Moyson itp.