Święty Mikołaj

08-12-2023
Saint Nicholas

Tradycja Świętego Mikołaja to ważne święto w Belgii, które odbywa się 6 grudnia. Święty Mikołaj to dobry człowiek, który przynosi dzieciom prezenty.


Świętowanie rozpoczyna się już wcześniej niż wypada dzień Świętego Mikołaja, zwykle około połowy listopada, kiedy to Święty Mikołaj przybywa z Hiszpanii statkiem parowym w towarzystwie swojego wiernego pomocnika. Jego pojawienie świętowane jest w różnych miastach, a wiele dzieci z niecierpliwością czeka na jego przybycie.

Dzieci przygotowują się na wizytę Świętego Mikołaja, umieszczając swoje buty przy kominku lub drzwiach wejściowych. Zostawiają również marchewkę lub kostkę cukru dla konia Świętego Mikołaja, Amerigo. W nocy odwiedza ich dom Święty Mikołaj i wypełnia buty drobnymi prezentami, paczkami z czekoladą, orzeszkami lub innymi słodyczami.

W dniu Świętego Mikołaja rodziny spotykają się razem. Wymieniają się prezentami i jedzą pyszne tradycyjne smakołyki, takie jak speculaas (ciasteczka z przyprawami), marcepan i czekolada. W niektórych częściach Belgii wymieniane są "niespodzianki", czyli prezenty, którym towarzyszą humorystyczne wierszyki.